Sākums ⇾ Demogrāfija ⇾ Kādai būtu jābūt dzimstībai, lai pēc 20 gadiem Latvijā atgūtu tagadējo iedzīvotāju skaitu?
“Sarežģīto problēmu vienkāršie risinātāji” ražo milzumu mītu par demogrāfiju. Viens no tiem ir: “Lai mūsu skaits pieaugtu, valstij ir jāveicina dzimstība, tam nevajag migrāciju!”
Līdz šim ar valsts ģimenes atbalsta pasākumiem nekur nav izdevies būtiski mainīt dzimstības līmeni. Pat visdāsnākais valsts atbalsts dzimstības līmeni ietekmē minimāli. Dzimstības līmeni daudz lielākā mērā nosaka citi faktori, piemēram, tradīcijas, ticība nākotnei, sekošana vienaudžu piemēram un kopējām tendencēm.
Bet, šoreiz neņemsim to vērā un uz brīdi pastaigāsimies pa rozā vienradžu un… (piedodiet, varavīksnes te neiederas) pasauli, kurā gādīgā valsts vara spēj visu.
Kādai būtu jābūt dzimstībai mūsdienu Latvijā, lai, piemēram, 20 gadu laikā mēs saglabātu to pašu iedzīvotāju skaitu, kāds ir tagad, jeb, šajā gadījumā – 2023. gadā, par kuru ir pieejami jaunākie statistikas dati?
Iedzīvotāju skaitu bez dzimstības un mirstības maina vēl viens faktors – migrācija.
Tātad, vispirms “tiksim galā” ar to. Jeb, drīzāk, pieņemsim, ka migrācijas tikpat kā nebūs. Sākumā gan Latvijā atgriezīsies, pieņemsim, latvieši no ārvalstīm. Ne īpaši daudz, bet tomēr par vairākiem simtiem cilvēku vairāk, nekā aizbrauks. Bet pēc tam Latvija “iekonservētos” un migrācija vairs nebūtu vērā ņemams faktors.
Toties dzimstību ar burvju nūjiņas palīdzību jau gandrīz tūlīt… nu, pieņemsim, 2026. gada laikā pacelsim un turēsim tādā līmenī, kāds ir nepieciešams, lai 2045. gadā Latvijā būtu tikpat iedzīvotāju, kā 2023. gadā. Būsim pieticīgi – ne vairāk.
Kohortas analīzes metode ļauj atrast šādu dzimstības līmeni: Latvijas gadījumā tie šobrīd būtu 3,55 bērni uz vienu sievieti.
Šāda dzimstība nebūtu unikāla: ap 40 pasaules valstīs dzimstības līmenis ir vēl augstāks. Gandrīz visas šīs valstis atrodas Āfrikā, dažas arī ārpus Āfrikas, piemēram, Afganistāna un Jemena.
Arī Latvijā kādreiz bija šāda un vēl lielāka dzimstība, taču jau 20. gadsimta sākumā tā kritās zem 3 bērniem uz vienu sievieti un kopš tā laika pakāpeniski samazinājās. Salīdzinājumam, šobrīd Eiropā augstākā dzimstība ir Francijā – ap 1,63 bērni uz vienu sievieti (2023).
Tātad: kas notiktu, ja no 2026. līdz 2045. gadam ik gadu Latvijas sievietes braši dzemdētu tik daudz bērnu?
Šajā scenārijā būsim daudz mērenāki un centīsimies izveidot reāli iespējamu demogrāfiskās situācijas attīstības modeli.
Pirms nepilniem 10 gadiem Latvijā bija viens no augstākajiem summārajiem dzimstības koeficientiem Eiropā – tas sasniedza 1,74 bērnus uz vienu sievieti. Kāds būtu mūsu skaits, ja mums atkal pakāpeniski izdotos atgūt šādu dzimstības līmeni?
Dosim atlaides arī migrācijai: pieņemsim, ka migrācijas līmenis turpmāk būtu tāds, kā Latvijas iedzīvotāju skaita prognozes bāzes variantā. Zemāks, nekā, piemēram, pašlaik Igaunijā, bet pozitīvs.
Matemātiskais modelis ņem vērā arī atbraucēju vecuma struktūru – pārsvarā tie ir jauni cilvēki, tajā skaitā auglīgā vecumā esošas sievietes. Imigrācija (kamēr tā notiek) gandrīz vienmēr paaugstina dzimstības līmeni.
Pieņemam arī, ka Latvijā pakāpeniski un stabili uzlabosies dzimstība, ap 2043. gadu sasniedzot 2016. gada rādītājus.
Kopumā, šķiet, pietiekami reāls pozitīvais scenārijs! Kādas būtu izmaiņas šī – “lieliskas dzimstības” scenārija rezultātā?